Ölümünün 11 nci Yılında büyük Ozan Ali Ekber Çiçek 1935 yılında Erzincan’a bağlı Ulalar köyünde doğan Ali Ekber Çiçek yakınlarının deyimiyle “Ali Baba” yoksul bir ailendi. Henüz dört yaşındayken daha sonraki yıllarda yaşamını ve doğal olarak ta sanatını etkileyecek büyük bir acı yaşayarak, babasını 1939 yılında yaşanan Erzincan depreminde kaybedecektir.
Zaten var olan Yoksulluğun üzerine birde babasızlığında eklenmesi ile çiftçilik yapmaya başladı küçük yaşlarda. Maalesef bu süreç ilk okuldan da ayrılmasına yarıda bırakmasına sebep olmuştu Ali Baba’nın. Okul hayatı da sona erince çiçekle,toprakla iç içe geçen yaşamını sürdürürken katıldığı toplantılarda, Bağlama ve Deyişlerle tanışması büyük ustayı tanımamıza kadar gelen sürecin de başlangıcı olacaktır.
Yokluğunda zorlamasıyla aldı sazını eline İstanbul’a gider Ali Ekber Çiçek, gider gitmesine de elbet ancak ne bir tanıdık bulur koca İstanbul’da ne bir akraba, ne de sığınacak bir yer. Büyük Ozan o yılları


“Mevsimlerden yazdı bir kerevetin üstünde sabahlıyordum her gece Allah’a bu gece üstüme yorgan örtecek misin diye sorardım”

diye özetliyordu.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Âşık Huzurî
Aşık-ı (ALİ ÇAKMAK)
Şemsi Yastıman

Yanıt Ver

*