Bu sorunun aslında ne kadar yanlış olduğunu birazdan size açıklayacağım. Çünkü yanlış noktadan bakılarak sorulan sorunun yanıtı da çok geçerli bir yanıt olmayacaktır. En güzeli bir benzetme ile konuyu sizlere açayım.


İnsanlık tarihiyle aynı yaşta bir “dağ” düşünün. Hedefin de, bütün dağlarda olduğu gibi zirve olduğunu hayal edin. Çeşitli dönemlerde, çeşitli yüzyıllarda binlerce, yüz binlerce, milyonlarca dağcı, zirveye ulaşmak için bu dağa tırmanışa geçmişler.

Her dağcı bu tırmanışta kendi yöntemlerini kullanmışlar ya da bir öncekinin izinden giderek yeni yöntemler de eklemeye çalışmışlar. Bir dağcı çıkarken çıplak el kullanmış, diğer dağcı ip, bir diğeri tırmanış kazması… Günümüzde de aynı dağa çıkmaya çalışan dağcılar var. Günümüz teknolojisi ile Çivili ayakkabı, kaydırmaz eldiven, GPS cihazı, eksi 40 dereceye dayanan kıyafetler vs vs. aynı dağa çıkmaya çalışıyorlar. Kimi eteklerinde kalıyor, kimi bir kısmını aşıp yorgun düşüyor, kiminin de ömrü vefa etmiyor. Ancak hepsi bir sonraki dağcı için malzemeler bırakarak devam ediyor tırmanışına. Bir sonra gelecek dağcıya kolaylık olan bu malzemeler, diğer yönden başka bir zorluk çıkarıyor ortaya. Sonradan gelen dağcı, önceki dağcıların bin bir zorlukla, tehlikeyle belki de hayatlarını vererek kurdukları düzeneklerin nasıl yapıldığını bilmeden hazıra konmuş olarak, çok daha hızlı bir şekilde dağı bir yerine kadar tırmanıveriyor. Elindeki tırmanış kazmasını bile bir kere kullanmadan, eski dağcılar sayesinde bir noktaya gelip kalıyor yeni dağcı. Kalıyor çünkü elindeki tırmanış kazmasını bile hiç kullanmadığından, kullanmayı bile bilmiyor aslında. Eski dağcıların çıkış tekniklerine yeni yöntemleri eklemesi gerekirken ışık hızıyla  dağın bir noktasında görüveriyoruz bu dağcıları.

İşte bu koca Dağ Türk Halk Müziğinin kendisidir. Kendine has yöntemlerle dağa çıkmaya çalışan dağcılar da, Karacaoğlan, Pir Sultan, Âşık Şenlik, Âşık Veysel, Mahzuni Şerif, Davut Sulari, Arif Sağ ve ismini sayamadığımız yüzlerce, binlerce değerlerimizdir. Dağcı malzemeleri ozanların yaşamı, ürettikleri, şiirleri ve eserleridir aslında. Günümüz dağcıları da bugünün solistleri, müzisyenleridir. Çivili ayakkabılar, kaydırmaz eldivenler ise teknolojidir. 

Günümüz dağcılarına, yani solist ve müzisyenlere baktığımızda, tamamen ustaların bıraktığı malzemelerle bir yerlere gelenler de var. Aynı izleri takip edip yeni malzemeler kullanarak, onların çektiği zorlukları yaşamaya ve anlamaya çalışarak, edindiği tecrübe ile teknolojiyi de bütünleştirip ustaların izinde yeni yöntemler geliştirerek, üreterek kararlı bir şekilde yoluna devam edenler de var.

Öyleyse Halk Müziği hak ettiği yerde mi? sorusu yerine, asıl sorulması gereken şu olmalı; 

Halk müziği deryasında bulunduğunuz yeri, siz hak ediyor musunuz?

Bu soruyu kendinize, müzisyene, soliste, dinleyiciye, işletmelere, Türkü Life’a, hepsine sormanız mümkün. Bu soru ile Halk müziğinin büyüklüğünü çok daha net olarak algılama imkanına sahip olabiliriz, hem de bu yolculuktaki insanların, bu kültür hazinesinde hangi konumlarda olduklarını çok net olarak görmeye başlayabiliriz.

Dinleyici bu işin neresinde diyorsanız eğer. En kıymetli yerindedir. Takdir, alkış ve talep dinleyiciden gelir. Bu nedenle dinleyici, ne dinlediğini, ne istediğini de bilmelidir. Hadi şimdi herkes kendinde sormaya başlasın. Halk müziği deryasında bulunduğum konumu, hak ediyor muyum? 

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Bam Telini kaybettik
İlhan Erten’i Kaybettik
Âşık Sefil Selimi

Yanıt Ver

*