Dergimiz için yaptığımız söyleşide ne diyordu Erdal Erzincan, “sizin çıkardığınız dergi ile, benim çaldığım bağlama arasında bir fark yok. Sizde, bende bu kültüre hizmet ediyoruz”.  Demek ki türkü söylemeden, derleme yapmadan, müzik üretmeden de bu kültüre hizmet etmek mümkün. Yeter ki işinizi ciddiye alın. Hiçbir şey yapamasanız da bu kültür için üretilen unsurlara sahip çıkın.

Şu solist güzel okuyor, bu müzisyen güzel çalıyor demek gibi bir gaflette elbette bulunmayacağım. Yeter ki; siz sevdiğiniz halk müziği sanatçılarını destekleyin. Kimi seviyorsanız, gönül telinizi kimler titretiyorsa tabi ki onları dinleyin, ama destek vererek dinleyin. Gönlünüzdeki bu sanatçıların sosyal medya hesaplarını takip edin, konserlerine gidin, albümlerini satın alın. Hem kültürün yaşamasına hizmet etmiş olursunuz hem de sanatçınıza destek vermiş olursunuz. Bütün bunları yapamıyor olabilirsiniz. O halde destek olamıyorsanız internetten yasal olmayan yollardan indirip köstek olmayın.


Diğer yandan, tabi ki günümüz teknolojisinde, sosyal medyanın gücü ve etkinliği de inkar edilemez bir gerçek olarak ortadadır. Tıpkı bizim dergimiz gibi, sosyal medya tarafında da video paylaşımları yaparak yine bu kültüre hizmet eden hesaplar da mevcut. Özellikle son dönemde kullanıcı sayısı ve paylaşım adetlerine bakıldığında İnstagram’ın daha çok kullanıldığını da düşünerek size İnstagramda takip etmeniz için birkaç hesap öneriyorum. Bu hesapları takip ederek, konser,yeni albüm, yeni klip gibi Halk müziği unsurlarını atlama şansınız yok. Bence bu ve bunun gibi hesaplar da Türkü Life kadar değerli ve önemli.

@turkudeposu @turkulerhayattir @turku.dostu @birsazbirsoz  @birnefesturku @uzunhavalarimiz @turkulerin_sesi @turkulerimiz @turkuatolyesi

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Sahne Adabından Başlar Çok Şey…
DİNLE-YE-BİL-MEK
BAĞLAMA ÇALMADAN, TÜRKÜ OKUMADAN HALK MÜZİĞİ KÜLTÜRÜ TEMSİL EDİLEBİLİR Mİ?

Yanıt Ver

*