Haber Kapak Konusu Ozanlarımız

Muharrem Ertaş

türkünün dergisi

Ve bir gün, bir televizyon programında sözleri Dadaloğlu’na ait bir Avşar bozlağını öyle bir seslendirdi ki; adeta yer yerinden oynadı onun o haykırışında: Kalktı göç eyledi Avşar elleri / Ağır ağır giden eller bizimdir… İşte bu bozlak Muharrem Ertaş adını tüm Türkiye’ye duyurdu. Ne yazık ki Türkiye onunla geç tanıştı. Bu büyük usta, bugün bile hala bir büyük hazine olarak keşfedilmeyi bekliyor.


Kırşehir türkülerinin unutulmaz ustası, özellikle Türkmen bozlaklarını, abdal bozlaklarını ve Avşar bozlaklarını, yoksul ve çileli hayatına katık eden, yaşadığı bu yoksul, gecekondu yaşamının çığlığını bozlaklarına taşıyan bir usta… Onun mütevazı gibi görünen ama aslında, müzikalitesi yüksek saz ve ses ustalığı…

Evet, dergimizde bu ayın konusu ve bizim “Hala keşfedilmeyi bekleyen bir büyük hazine” olarak nitelediğimiz Bozlak Ustası Muharrem Ertaş’ın hayatını, dergimiz Yayın Kurulu Üyesi Abdullah Gündüz hocamız, okurlarımız için kaleme aldı.

Yusuf Usta’nın rahle-i tedrisinden geçti

“1913 yılında Yağmurlu Büyükoba Köyünde doğdu. Annesi Ayşe Hanım, babası zurnacı Kara Ahmet. İşte bu fakir fukara ailenin beş çocuğundan biridir Muharrem Ertaş.

Dedeleri deveci kabilesine mensuptur ve Horasan’dan kalkıp Kırşehir’in Yağmurlu Büyükoba köyüne yerleşir… Daha sonra köyün tamamı 1940’lı yılların başlarında Kırşehir merkezindeki Bağbaşı mahallesine göç ederek yerleşir.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
özlem özdil
mayıs ayı konuk sanatçımız Özlem Özdil
Kadın Virtüözden Yiğit Efe çalışması

Yanıt Ver

*