Seferberlik ilan edilmiş ülkedeki okuyan okumayan tüm gençler askere çağrılmıştır. Erzurum’un Ilıca nahiyesine bağlı Tikkir (Çiğdemli) köyünde Mustafa ve Gülbahar’ın dillere destan aşklarını bilmeyen yoktur. Evlenmelerine izin verilir ve evlenirler. Mustafa askere alınır. Gülbahar’ın iki gözü iki çeşmedir ama yapacak bir şey yoktur. Vatan savunmasıdır. Mustafa gitmiştir ve Gülbahar her sabah kalktığında bahçeye çıkar yavuklusunun yoluna uzun uzun bakarak geleceği günü bekler. Bekler ama ne gelen var nede haber. Gülbahar’ın bu durumu kaynanasını ve kayınbabasını çok üzmektedir. Gelin her geçen gün eriyip gitmektedir. Huma kuşuna bir cennet kuşu da denir. Çok yükseklerde uçar ve bu uçuşu günlerce sürer. Adeta bir haberci kuşu gibidir.


Mustafa’dan yıllarca haber gelmez. Ev halkı artık umutlarını kesmek üzeredir. Kayınbabası gelinin her sabah yavuklusunun yolunu gözlemesini uçan kuşlardan haber istemesine o kadar üzülür ki bu ağıtı yakar. Mustafa’yı da Huma kuşuna benzeterek ve yine Huma kuşunun çok yüksekte uçması haberci bir kuş olmasına atıf ederek başlar söylemeye. Gülbaharın ağlaya ağlaya göz pınarları kurumuştur.

Gülbaharın Kayınbabası, gelininin bu haline içi yanar. Oğul hasreti ve gelininin acısı ile bu uzun havayı yakar.

Huma Kuşu; kökeni eski Türklere kadar uzanan efsanevi bir kuştur. O kadar yüksekten uçar ki, rivayete göre ancak ölüsü görülebilir. Huma kuşu için efsanefi farklı yorumlar olsa da Türk boylarının ortak görüşü, huma kuşunun konduğu yere mutluluk getirmesidir. Bununla da kalmaz inanışlar. Huma kuşunun gölgesi üzerine düşen kişinin padişah olacağına inanılır. Bu inanışa göre huma kuşu “devlet kuşu”  “talih kuşu” gibi isimlerle anılmıştır. Bugün bile halen İran Hava Yollarında, Özbekistan’ın devlet armasında Huma kuşu figürü kullanılmaktadır.

Huma Kuşu Yükseklerden Seslenir
Yar Koynunda Bir Çift Suna Beslenir
Sen Ağlama Kirpiklerin Islanır
Ben Ağlim ki Belki Gönül Uslanır

Sen Bağ Olki Ben Bahçende Gül Olim
Layık mıdır Yanim Yanim Kül Olim
Sen Bey Olki Ben Kapında Kul Olim
Koy Desinler Buda Bunun Kuludur

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Kuzey-Güney Kardeşler
MARAŞTAN BİR HABER GELDİ (MEYRİK)
NECİP’İN AĞITI

Yanıt Ver

*