Hacı Bektaş Velî’den sonra pir-i sani kabul edilen Balım Sultan’dan el aldığına inanılan Hasan Dede, türbesi bugün bile ziyaretçilerle dolup taşan, Anadolu’nun kalbi temiz, dini bütün ve keramet sahibi evliyalarından kabul edilmektedir.


Bugün Anadolu’nun pek çok yerinde Hasan Dede adıyla bilinen türbelerin en ünlüsü ona aittir. Kırıkkale’nin kendi adıyla anılan Hasandede kasabasında bulunan türbesi, günümüzde de ziyaretçi akınına uğrayan Horasan erlerinden Hasan Dede, kaynaklara göre Beydili aşiretine mensup küçük bir boyla Horasan’dan Karaman’a gelmiştir.

Nejat Birdoğan “Hasan Dede Kasabası, Hasan Dede” adlı çalışmasında, Hasan Dede’nin 1603/1604 yıllarında öldüğünü, 16. yüzyılın ikinci yarısında (1562) Horasan’danKaraman’a, oradan da Kırıkkale’nin şimdiki Hasan Dede beldesine gelip yerleştiğini belirtmektedir. Türbesi üzerindeki kitabede yazan “Yeleci-i Şeyh Yakup / Eazze-i Kiramdan Şeyh Hasan Fakih Azimetleri Horasan, Diyar-ı Karaman h 970 (m. 1562)”künyesi, onun 16. yüzyılın ikinci yarısı ile 17. yüzyılın başları arasında yaşadığı iddialarını kuvvetlendirmektedir.

YAZININ DEVAMI

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Özgür Çelik
Ozan Ekberi Yaşamını Yitirdi
Ağustos sayımızda Konuğumuz Erdal Erzincan

Yanıt Ver

*