Bağlama yapımcısı pek çok erkek varken kadın bağlama yapımcısı, pek sıklıkla karşılaşacağımız bir durum değil elbette. Bizde bu sürecin nasıl başladığını Senem Arın’dan öğrendik.


1996 Tunceli doğumlu Senem Arın. Bir dönem köy hayatı içinde rutin köy işlerini yapmış. Çok fazla değil, henüz üç yıl önce başlamış bağlama yapımcılığına. Bağlama yapımcısı pek çok erkek varken kadın bağlama yapımcısı, pek sıklıkla karşılaşacağımız bir durum değil elbette. Bizde bu sürecin nasıl başladığını Senem Arın’dan öğrendik.

Adıyaman’da bir dönem Konservatuvar okudum. Orada okuduğum zamanlarda, bir bağlama ustasıyla tanıştım. Sol elindeki üç parmağını kaybetmesine rağmen yine de çok güzel işler çıkarıyordu. “Çalamıyorum ama yapabilirim” diyordu. Bunun etkisiyle bu yola girdim. İzmir’de Ümit Çiçekçioğlu hocamın yardımları ile okula hazırlandım ve Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi konservatuvarı Çalgı Yapımı bölümünü kazandım.  2015 yılındaki bu süreçten sonra, yine hocamla beraber bağlama yapımını öğrenmeye ve yapmaya başladım.

Henüz hayatının ve mesleğinin çok başlarında olmasına rağmen, büyük bir arzuyla okuduğu bölümün gerekliliklerini yerine getirmeye çaba sarf ediyor Senem Arın. Diğer yandan ise okumaya devam ediyor. Çalgı yapımı bölümünde Lisans 3 öğrencisi.

Neden başka bir Enstrüman değil de Bağlama yapımcılığı?

Bağlama sadece bir Enstrüman değil diye düşünüyorum. Kimi insanın dert ortağı, kiminin sevdiği… İnsanlıkta farklı duygular uyandırmış canlı bir varlık. Bağlamayı çalmadığımızda sesinin değişip matlaştığını fark ediyoruz; sadece enstrüman dersek ne kadar doğru olur.

“Usta çırak öğretimi, bağlama yapımının olmazsa olmazı” diye değerlendiren Senem Arın, halen çıraklık yapmaya devam ettiğini, Usta-Çırak öğretisi olmadan çok başarılı olunacağını düşünmediğini belirtiyor. Bu anlamda okulda eğitim veren Hocası, Atölyede de Ustası olmuş. Aldığı akademik eğitimle birlikte, Usta-Çırak öğretisi ile daha doğru ve daha çabuk öğrendiğini de belirtiyor bizlere.

BENİM GELDİĞİM TOPRAKLARDA KADIN VE ERKEK AYRILMAZ

Bir Kadın için enstrüman yapımcılığı zor değil mi? Tepkiler nasıl?

Bir kadın olarak bu işi yapmak ve sonrasında aldığım tepkiler çok güzel. Benim geldiğim topraklarda, kadını ve erkeği ayırmazlar. Ayakkabı boyacısından, taksicisine kadar kadın her alanda çalışır. Bağlama yapımında da bir kadının aktif rol oynadığı görülünce insanlar tarafından güzel tepkiler geliyor. Bağlamaya kadın eli değmesi fark yaratacaktır. Tabi ki, daha ince çalışabilmek adına

Teknoloji gelişti ve bununla birlikte iş yükü de azaldı. Aletleri kullanmak eskiden olduğu kadar zor değil. Bunları kullanırken zorlanmıyorum. .  Ama kadın erkek fark etmeksizin bu işi yapan her insan kendi ustasından, hocasından izler taşır. Bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Ümit Çiçekçioğlu’nun birikimlerini bizimle paylaşması en ufak noktaya kadar anlatması bizler için paha biçilemez bir şans.

Bulunduğu konumu ve bilgi yeterliliğinin oldukça farkında genç Kadın, Usta El adayımız. Öğrendiği bilgilerin ve izlediği yolun çok kıymetli olduğunun bilincinde, Kendini henüz çırak olarak değerlendiriyor ve yeteri ölçüde geliştikten sonra da kendi atölyesini kurmayı planlıyor. 

Tüm bunları yapabilmek için ailenin desteği çok önemli. Bugün burada olduğum için Anneme ve Amcama teşekkür ediyorum. Çok küçük yaşta babamı kaybettim. O dönemden sonra, annemden öğrendim, kadının her şeyi yapabileceğini ve istemenin yeterli olduğunu, ayaklarının üzerinde durup, ben yapabilirim, buradayım demeyi. Bu iki insan benim her daim destekçim oldu. 

Halk kültürüne gönül veren pek çok gence örnek olabilir Senem Arın. Bu kültür içinde herkes türkü okuyacak diye bir kural da yok. Değişik alanlarda da, halk kültürüne hizmet edebilmenin yolları var. En güzel örneklerinden biri de senem Arın. Kim bilir? Belki de, Bağlama Enstrümanın bilimsel yönde gelişmesini de akademik eğitim içinde yetişen Senem Arın gibi yetenekler sağlayacaklar. 

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Necati Aslan
Bas bağlama ve Emin Sancak
tulum yapımı

Yanıt Ver

*