“Enstrüman yapımcılığı sanatın ve bilimin buluştuğu alandır.”


“Nitelikli bir enstrüman yapımcısı; ağaç bilgisi, matematik, fizik, müzik, enstrümanların tarihsel gelişim süreci hakkında birikim sahibi olması gerektiği gibi el becerisine de sahip olmalıdır. Aynı zamanda yaptığı enstrümanları çalabilen, araştırmacı, yenilikçi ve sanatçı bir profil çizmesi de gerekmektedir.”

Doksanlı yılların başında köyleri güvenlik gerekçesiyle boşaltılır. Apar topar Erzincan’a göç ederler. Göçün üzerinden çok fazla zaman geçmemiştir. Tarihler 13 Mart 1992’yi saatler ise 19:08’i göstermektedir. O soğuk kış gecesi, Erzincan’ın Güneydoğusunda 6.8 şiddetinde büyük bir deprem meydana gelmiştir. Bu ana depremden 15 saniye sonra ikinci, 28 saniye sonra da üçüncü sarsıntı olmuş; depremin etkisi kat kat artmıştır.

Resmi rakamlara göre, 8 bin 57 binanın kullanılamaz duruma geldiği, 653 yurttaşımızı kaybettiğimiz bu depremin ardından tüm kentte yaşam oldukça zorlaşmıştır. Bu zorlu süreç; göçün ardından bir de deprem yaşamış ve hayatındaki bu zorluklar nedeniyle okuluna devam edememiş olan o dönemin genç delikanlısını, bugün karşımıza başarılı enstrüman yapımcısı Adnan Aydemir olarak çıkardı.

Hayatından çok kısa bir kesiti sunduğumuz Aydemir bugün, depremin ardından geldiği İstanbul’da Lizge Müzik Evi adını verdiği atölyesinde, çocukluğundan beri gönlüne yer etmiş olan bağlama ve tenbur yapımıyla uğraşıyor. Onun ürettiği bağlama ve tenbur’lar; başta Erkan Oğur olmak üzere, İsmail Hakkı Demircioğlu, Mikail Aslan, Cemil Qoçgiri, Aynur Doğan, Ali Asker, Yeninur Ada, Özlem Taner,  Ozan Serdar, Ali Haydar Can ve daha ismini hatırlayamadığı pek çok ünlü sanatçının ellerinde ses veriyor.

İsterseniz biz lafı daha fazla uzatmayalım ve sözü sahibine bırakalım… Erzincan da bir süre bağlama yapım atölyesinde çalışıp daha sonra İstanbul’a geldim. Uzun bir süre farklı bağlama atölyelerinde çalıştım. Belli bir tecrübeye sahip olduktan sonra “LİZGE’’ adını verdiğim işyerimi açtım …

Devamı Türkü Life 35’inci Sayıda

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
ayın konuğu resul dindar
2 nci sayıda Ayın konuğu Resul Dindar
ANKARA’DA LİSELER TÜRKÜLERİYLE YARIŞTI…
Hamoy Halk Bilimi Ödül Töreni Gerçekleşti.
Hamoy Halk Bilimi Ödül Töreni Gerçekleşti.

Yanıt Ver

*