Hikaye Kayseri’nin Germir ilçesinde yaşanmıştır. İlçenin bir köyünde zalim bir Köy ağası ve güzel bir kızı vardır. Bu güzel kıza aşık olan bir de Köyün delisi Deli Ceşiş vardır. Mecnun aklıyla kimsenin cesaret edemeyeceğini yapar Çeşiş ve gider ağaya anlatır durumu. Ağam ben kızını seviyorum bana verir misin kızını der. Ağa zalimdir, deli olmasa ceşiş alacaktır canını ama onun duygularıyla oynamayı seçer. 

Ceşiş bu konuyu kızımla bir görüşeyim onun da fikrini alayım der. Çeşiş ertesi sabah ağanın kapısına dikilince ağa derki bak çeşiş bu iş olur olmasına ama bir şartım var. Kızımı sana veririm ancak, Parmağıyla Erciyes dağının zirvesini gösterir zalim ağa ve bu karlar eriyince kızımı sana veririm.

Ceşiş sevinçle ağanın kızına gider. Seni babandan istedim bana verecek der masumca. Kız anlar babasının eğlendiğini ve tamam ceşiş der. Karlar eridiğinde bende sana varacağım.

O günden sonra ceşiş her sabah Erciyes dağının zirvesini görebileceği bir tepeciğe çıkar ve karların erimesini bekler. Erciyes’in karlarının yaz-kış erimeyeceğini bilmeyen ceşiş günlerce haftalarca bekler burada. Güz gelir bahar gelir tekrar yaz olur. Ceşiş’in başka bir işi kalmamıştır. Her gün evinden çıkar Erciyes’in zirvesini görebileceği yere gider akşam olunca döner. Kaç mevsim geçer burada bilinmez.

İşte bu evi ile izlemeye gittiği yol arasında ceşiş hayatını kaybeder. Bu Türküde ceşiş’in masum, ümit kesmeyen, isyan etmeyen sevdasını anlatır bizlere.

Gine Yeşillendi De Ağam Aman Germir Bağları
Bakarım Erimez Erimez Dağların Karı
Bergüzar Yollamış Da Ağam Aman Ellerin Yari 

Saçını Boynuma Ağam Aman Dolar Ağlarım
Verseler Yarimi Yanıma Güler Oynarım
Arabaya Daş Koydum
Ben Bu Yola Baş Koydum
Seni Gelecek Diye
Sol Yanımı Boş Koydum

Gine Güzler Geldi De Ağam Aman Yollar İşledi
Gözüm Yaşı Durmuş İken Aman Gine Başladı
Benim Yarim Suna Boylum Aman Nerelerde Kışladı 

Saçını Boynuma Ağam Aman Dolar Ağlarım
Verseler Yarimi Yanıma Güler Oynarım
Arabaya Daş Koydum
Ben Bu Yola Baş Koydum
Seni Gelecek Diye
Sol Yanımı Boş Koydum

 

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
deniz üstü köpürür
NECİP’İN AĞITI
İSLAMOĞLU

Yanıt Ver

*