“Mektup alır, efkarlanırım;
Rakı içer, efkarlanırım;
Yola çıkar, efkarlanırım.
Ne olacak bunun sonu, bilmem.
"Kazım'ın" türküsünü söylerler,
Üsküdar'da
Efkarlanırım.”

1998 yılında aramızdan ayrılan şair ve gazeteci Mehmed Kemal, 1994’te Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde şöyle yazıyordu:


“Posta Caddesi’ndeki ‘Kürdün Meyhanesi’nden çıkar, yürüye yürüye Kızılay’daki Kutlu’ya giderdik. Kutlu bizim için meyhane üstüne bir dinlenme yeri olurdu. Yolda, Şahap Sıtkı ‘Oduncular’, Orhan Veli ‘Kazım’ım’ türküsünü söylerdi. Şahap Sıtkı’nın olsun, Orhan Veli’nin olsun sesleri eğitimliydi, türküye yatkındı. Sade ikisi söylemez, biz de katılırdık.

………

Orhan Veli’yi efkârlandıran bu türkü acaba nasıl şeydi? Orhan Veli efkârlandığında “Kazım’ım” türküsünü söylerdi, ama Kazım da türkü de Üsküdarlı değildi, bir Orta Anadolu türküsüydü. Esen Park’ta Ürgüplü Refik Başaran söylerdi.”

Beş yıl önce kaybettiğimiz Ressam gazeteci-yazar Fikret Otyam ise Orhan Veli’nin bu türküye olan düşkünlüğünü şöyle dile getiriyor anılarında:

“Beyoğlu, ara sokakta “Mösyö Lambo”nun dem yeri. Mösyö Lambo ispirto ocağını yaktı, tenekeyi koydu, üzerine de mezemiz çirozları.

Orhan ağabey (Veli) yine dalgın, ressam, şair canım Metin Eloğlu, Orhan Veli’yi işaret ediyor ve Orhan ağabeyle göz gözeyiz, kırılır mı hiç, ‘bir yudum al’dan alıp avazlıyorum:

“Ah mezar arasında harman olur mu/ Ah mezar arasında harman olur mu/ Kama yarasına yavrım derman olur mu/ Kâzımım aslanım yavrım nerelerde yatıyon/ Kaytan bıyıkların yavrım al kanlara batıyor…”

Hep böyle olur, bu türküyü çok seviyor Orhan Veli, nedeni ne bileyim, elinde sigarası yine bi hoş sessizce sokağa çıkıyor, bir süre sonra yine sessizce gelip tünüyor yerine…”

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
asik-veysel
Âşık Veysel
Bam Telini kaybettik

Yanıt Ver

*