23 yıl öncesinden bugüne kadar geçen süre içinde, her dönem teknolojik olarak gelişen ancak yayın çizgisini değiştirmeyen bir radyo istasyonu Yön radyo.


Beyhan Aksoy ile İsli Çıralar, Başak İkiz’in hazırlayıp sunduğu Güzelleme gibi birçok program ve zengin yayın içeriği ile dinleyicilerinin gündelik yaşamına renk katan Yön Radyo’yu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur KILINÇ’ın ağzından ve daha yakından tanımaya çalıştık.

İşinin aşığı, kendini tüm benliği ile işine vermiş , deyim yerindeyse hiper aktif bir yayıncı Yüksel Mansur Kılınç.

Tevazu ve samimiyetle bizi karşılarken iddiasını araya sıkıştırmaktan da geri kalmıyor.

“Yön radyo türkü sevenlerin, türkü dinleyenlerin, türkü dünyasının radyosu… O nedenle aramıza yeni katılan Türkü Life’ın da radyosu olmaya aday bir radyo izin verirseniz. Hoş geldiniz sefa getirdiniz” diyor.

23 yıldır artan bir ivme ile yayında kalmak, sektörde kalıcı bir yere ve saygınlığa sahip olmak kolay iş değil doğrusu. Böyle bakınca bu kadar iddialı olmak da haksız değil tabii…

O zaman biz de soralım; peki Yön Radyo geleneksel halk kültürümüz ve yayıncılık anlamında ne ifade ediyor?

“Radyo yayıncılığı açısından düşünüldüğünde önemli bir misyon yüklendiğini ve bu konuda önemli görevler yaptığımızı düşünürüz. Diğer yandan halk kültürümüz ve türkülerimiz bin yılı aşkın süredir yaşayan değerlerimizdir. İşte Yön Radyo’yu bu kültürün bir parçası olarak düşünebiliriz.”

Sözün devamında Yön Radyo’nun kuruluş felsefesinin temelinde geleneksel değerlerimizin korunması ve yaşatılması gibi bir misyonun yattığını da anlıyoruz.

“Düşüncelerimizin ve gerçekleştirmek istediklerimizin türkü radyosu olarak doğuşu, özel radyo ve televizyonların Türkiye gündemine gelmesiyle başladı. Tabii ki ondan öncesinde de bir yayın hayatımız vardı. Yön Radyo’yu kuran kadronun, halk müziği ve geleneksel halk kültürü alanında yayınları ve çalışmaları radyodan önce de vardı. Bunlardan da söz edebiliriz ancak; sonuçta  Türkiye’de gündeme gelen özel radyo ve televizyonlarla birlikte yeni bir evrilme sürecine girilirken, bizler de Türkiye’nin ortak değerlerinin her zamankinden daha çok öne çıkarılması gerektiğini düşündük. Türkü radyosun bunun olmazsa olmazlarından biriydi; bize de bu sorumluluk düştü. 23 yıl sonra bile bu sorumluluğu yerine getirmeye çaba sarf ediyoruz.”

Neden popüler müzik değil de halk müziği?

“Bunun kültürel bir yanı var. Zaten Yön Radyo kurucuları halk müziği ve halk edebiyatından gelen arkadaşlarımızdı. Dolayısıyla başka bir şey düşünemezdik.  Özellikle halk müziği alanında yeni iletişim biçimlerini kullanarak kitlelerle buluşmak önemli bir ihtiyaçtı ve bu ihtiyacın karşılanması gerekiyordu. Bir diğer nedeni ise,  toplumların ekonomik yapıları, sosyal yapıları, uluslararası konjonktür , uluslar arası politikaların toplum üzerine yansımaları sonucunda bu toplumlar evrilmeler yaşarlar. Bu evrilmelerde kendi değerlerini yeniden yaşamaları ve onları güncelleştirmeleri en doğru şekilde türkülerle sağlanabilir. Bu nedenle Türk Halk Müziği…”

SÖYLEŞİNİN TAMAMINI TÜRKÜ LİFE MART SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Pal Doğa Radyo
PAL DOĞA RADYO
Radyolar: Yön Radyo

Yanıt Ver

*