İnsancıl, barışsever, eşitlikçi ve toplumcu bir düşünceyi savunan; yalanı, dolanı, sömürüyü, üçkağıtçılığı, namussuzluğu, adaletsizliği, erdemsizliği, hoşgörüsüzlüğü, bağnazlığı, şekilciliği reddeden bir halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif
Allah’ın “eşref-i mahlukat”, yani yaradılmışların en şereflisi olarak nitelendirdiği insanoğlunun nefsine teslim olarak neslini bozduğu ve neredeyse yaşanmaz hale getirdiği bir dünyada o, insanın kendini yok edişine ve sistem denilen melanete cesurca başkaldıran ozanlardan biri.
Bütün inancını ve yaşamını insanı yüceltmeye adamış biri olarak Mahzuni, modern çağın bu yöndeki en büyük halk ozanlarından biridir demek de yanlış olmaz.
Aşık Mahzuni Şerif, şiirlerinde yobaza karşı koyar, insanı sömürenleri lanetler, insanlar arasında ayrım yapanlara yuh çeker, olumsuzlukları en açık haliyle eleştirir, insanları öldürenleri kınar, savaşlara karşı çıkar, dünya halklarının barışını savunur.
“Pir Sultanlar gibi darağacını bilmem boylasam mı, boylamasam mı” derken, yazdıklarının ve söylediklerinin bedelini de göze aldığını görürüz.
Malum hissetmek duygu ve merhamet, hissettiğini söyleyebilmekse cesaret işidir.
O yaşadığı dünyanın gerçeklerinin farkında olan, dertleri dert edinen; akla ve vicdana sığdıramadığı her türlü düşünce ve eyleme karşı da tavır geliştirip en ağırından eleştirebilen, bunun için ne bedel ödemek gerekiyorsa göze alabilen halk kültürümüzün, cesur ozanlarından biri.
Hayat hikayesi bunun sancıları ile dolu hep.
devamı dergimiz Türkü Life’da.
SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Dursun Özdil; Devletin Sanatçısı olur ama Ozanı olmaz.
Ali Kızıltuğ
Ali Ekber Çiçek

Yanıt Ver

*