Asıl adı Ali ÇAKMAK olan ve halk arasında Edeoğlu Ali Dede olarak bilinen AŞIKI, Sivas ili Şarkışla ilçesine bağlı Saraç köyünde 1931 yılında doğmuştur. Babasının adı: Yusuf , annesinin adı: Elif ‘tir.


Âşıkî’nin Soyu Şeyh Safiyüddin Erdebili’ye dolayısıyla Erdebiliye tarikatine dayanmaktadır. 
‘Erdebil’dir Şah İsmail atamız’
‘Aslım Erdebil’dir, adım Ali’dir’

AŞIKI küçük yaştan beri köyde çobanlık yapmış, çiftçilik ile uğraşmış, hayatının büyük bölümünü köyde geçirmiştir. 1948 yılında Saraç köyünden Mahi ve İsmail Arslan’ın kızları Zarife Hanım ile evlenmiştir. Remzi, Gani, Seyfettin, Nuriye, Yurdaer olmak üzere beş çocuğu olmuştur. 
Çocuklarının Ankara’ya yerleşmeleri sonucunda onlardan uzak kalmamak için 1979 yılının Kasım ayında Ankara’ya göç etmiştir. Bir süre inşaat bekçisi olarak çalışmıştır. 
Ehl-i beyt yolunda hizmetlerde bulunmak için Kemanisi ile bir çok yer dolaşmış; Sivas, İstanbul, Ankara il merkezleri ile Çorum ili ve bağlı köyleri (Hamdiköy, Savran, Büyükdivan, Atçalı, Karabayır, Çayköy, Seyfe), Amasya ili Merzifon ve Gümüşhacıköy ilçeleri ile Gümüşhacıköy’e bağlı Akpunar ve Güllüce köyleri, Samsun ili Havza ilçesi ve köylerini gezmiştir. Gezdiği yörelerde bulunan türbeleri ziyaret etmiştir. Hacı bektaş’a giderek ziyarette bulunmuş, Hacı Bektaş Veli’yi anma törenlerine katılmıştır.

Tamamı Türkü Life 34.sayıda

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
asik-veysel
Âşık Veysel
Ali Kızıltuğ
Âşık Sefil Selimi

Yanıt Ver

*