Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Zor Köyü (yeni adıyla Esenkaya), 11’i saz şairi olmak üzere 14 önemli halk şairi yetiştirdi. Bu saz şairleri arasında en ünlüsü olan Huzurî, gerek hece gerekse aruz vezniyle yazdığı şiirlerinde aynı ustalığı gösterebilmiş ve haklı olarak hem Türk Halk Edebiyatında hem de Artvin kültüründe önemli bir yere sahip olmuştur.


“Divan edebiyatında da, halk edebiyatında da, kendini kanıtlamış, etkin şiirler yazmış bir âşıktır, derim.”

Âşık Huzurî ile ilgili söylenen yukarıdaki sözler, Eğitimci, Şair, Artvin tarihine, etnografyasına ve halkbilimine unutulmaz katkılar yapan, Yusufelili Folklor Araştırmacısı M. Adil Özder’e ait. Özder, bu sözleri, 1985 yılında Ulus Gazetesinde Şahver Karasüleymanoğlu ile Âşık Huzurî üzerine kendisiyle yapılan bir söyleşide sarf etmişti.

İşte o söyleşide Şahver Hanımın, “Âşık Huzurî’yi çok kısa tanıtmanızı istesem neler söylersiniz?” sorusuna “Divan edebiyatında da, halk edebiyatında da, kendini kanıtlamış, etkin şiirler yazmış bir âşıktır, derim.” cevabını veriyor merhum Özder Hoca.

Daha sonraları bu söyleşiyi sadeleştirerek, 2014 yılında Serhad Artvin gazetesindeki köşesine taşıyan Şahver Hanım, Özder Hocanın Âşık Huzurî ile ilgili çalışmalarından da bahsediyor:

YAZININ TAMAMI BURADA

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Fikret Hakan Hayatını kaybetti
Ünlü Oyuncudan Türkü Albümü
Ağustos sayımızda Konuğumuz Erdal Erzincan

Yanıt Ver

*