Ozan Rehberi’nin anısını yaşatmaya devam ediyor


2013 yılında Duy Müzik etiketiyle piyasaya sürdüğü Mühür isimli ilk albümünde, babası Ozan Rehberi’ye ait dokuz deyişe yer veren sanatçı Kubilay Metin, hazırlıkları devam eden yeni albümünde de Rehberi’nin deyişlerine yer vererek anısını yaşatmaya devam edeceğini söylüyor.

Ölümünün 28’inci yılı anısına hayatını kaleme aldığımız büyük ozan Rehberi, yine böyle soğuk ve karlı bir Aralık ayında aramızdan ayrılmıştı. 38 yıllık ömrüne plaklar, kasetler, deyişleri ve şiirlerinden oluşan bir de kitap sığdıran Rehberi’nin anısını oğlu sanatçı Kubilay Metin yaşatmaya devam ediyor. 2013 yılında Duy Müzik etiketiyle piyasaya sürdüğü Mühür isimli ilk albümünde, babası Ozan Rehberi’ye ait dokuz deyişe yer veren sanatçı, hazırlıkları devam eden yeni albüm çalışmasında yine Rehberi’ye ait olan ancak ilk albümünde yer veremediği deyişlerini okuyacak.

Büyük ozanın ölüm yıldönümünde bir araya geldiğimiz oğul Kubilay Metin’le hem babası Rehberi’yi hem de müzikal çalışmalarını konuştuk.

“Babam Ozan Rehberi evde sürekli besteler yapar, bağlama çalar, sözler yazardı. Ev ortamında sürekli bu havayı soluduğumuz için, doğal olarak ilk hocamız babam oldu.” diyen Metin, İhsan Öztürk hocadan da nota, solfej ve bağlama eğitimi almış.

Babasından aldığı feyz ile 12 yaşında halk müziği ve bağlama ile tanışan Metin, 14 yaşında iken kaybettiği babası Rehberi’nin erken ölümü dolayısıyla müzikal anlamda çok fazla bir paylaşımı olmadığını söylüyor.

Babasından alabildiği yegane şeyin onun bağlaması ve eserleri olduğunu ifade eden Metin, bu konudaki duygularını; “Bire bir, karşılıklı usta çırak ilişkisini çok yaşamadım. En büyük ağabeyim bu fırsatı biraz buldu ama ben bulamadım. Bana kısmet olmadı. Çok da isterdim. Bu eksikliği, bizzat onun türkülerini çalarak, seslendirerek kendi içimde, kendi gönlümde yaşıyorum. O usta çırak ilişkisini bir şekilde yaşatmaya çalışıyorum kendi içimde.” sözleriyle özetliyor.

RÖPORTAJIN TAMAMI TÜRKÜ LIFE 34’ÜNCÜ SAYIDA

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Hakan Balamir hayatını kaybetti
ÖZLEM ÜNGÖR
Kaval'a Can veren adam Sinan Çelik
Kaval’a Can veren adam Sinan Çelik

Yanıt Ver

*