Genç müzisyen, koltuğunun altında birkaç karpuz birden taşıyor. Geceleri yaptığı başarılı sahne çalışmalarıyla Ankaralı müzikseverlerin yakından tanıdığı bir isim olan Atabay, gündüzleri ise Tevfik İleri Ortaokulu’ndaki öğrencilerine müzik eğitimi veren bir öğretmen kimliğiyle karşımızda…


Öğretmen, solist ve enstrümanist. Genç müzisyen Şahin Atabay, yaptığı işlerin hepsinde ayrı ayrı kendini bulduğunu söylüyor; “Çocuklarla sınıfta buluştuğumda öğretmen, çalıp söylerken solist, müzisyen ve solist arkadaşlarımın ardında çalgı çaldığımda çalgıcı Şahin Atabay olabiliyorum. Aslında üçüyle de ayrı ayrı bütünleşebiliyorum.” diyor.

“Çalgıcı deyince toplumuzda farklı algılanıyor” dediğimizde hemen itirazı koyuveriyor: “Benim enstrümanım sonuçta bir çalgı. Ben de onu çalıyorsam eğer, bu benim yaptığım, çalgıcılıktır. Çalgıcılık deyimi bence bir aşağılama ifadesi olarak kullanılmamalı.” 

Sahnede bağlama çalıyorsunuz. Ne ifade ediyor bağlama sizin için?

Bağlama benim için bir hayat biçimi. Hemen hemen haftanın her günü sahnede icra ediyorum. Bazen soruyorlar, ‘her gün bu bağlamayı sırtında taşıyorsun, ağır olmuyor mu?’ diye; ‘o bir uzvum gibi, benim bir parçam’ cevabını veriyorum. Çocukluğumdan beri taşıyorum, ölene kadar da taşımaya hazırım.

Peki, solist olmak mı zor yoksa enstrümanist olmak mı?

İkisinin de birbirine göre zorlukları var. Solist olarak önde olduğunuzda insanların ilgisini sahneye çekmek, bütün dikkatleri üzerinizde toplamak zorundasınız. Bu da seçtiğiniz repertuvarla birebir orantılıdır. İnsanların beğenisini kazandığınızda, işte o zaman solist olabiliyorsunuz. Bağlamacı olarak da solist arkadaşınızla ve diğer enstrümanist arkadaşlarınızla uyumlu olduğunuzda kendinizi daha iyi hissediyorsunuz.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
İŞİN MUTFAĞINDA BİR MÜZİSYEN UFUK ŞİMŞEK
Hasan Genç
ÖZLEM ÜNGÖR

Yanıt Ver

*