YORGANSIZ HAKKI ÇAVUŞ / MAHALLİ SANATÇI


Ali’m gitme pazara
Uğratırlar nazara (of)
Ali’m ölmüş diyenler
Kendisi girsin mezara
Gül gül aman ölürüm ayrılamam

Ali’min abası var
Sırtında kebesi var (of)
Ali’m çok güzel amma
Ne çirkin ablası var
Gül gül aman ölürüm ayrılamam

Ali’min hecesi var
Gündüzü gecesi var (of)
Tasalanma nazlı yar
Her işin nicesi var
Gül gül aman ölürüm ayrılamam

Mahalli sanatçı Hakkı Çavuş, Kastamonu ili Hisarardı Hacı Hamza Mahallesi’nde doğmuştur. Babası Kasap Hüseyin Ağa, annesi ise Aşık Zikri’nin kızı Cemile Hanımdır. Ailesinin tek oğludur. Doğum tarihi nüfus cüzdanında 1314 (1898-99), gerçekte ise 1311 (1895-1896)’dır. Nüfus kayıtlarında  Halil Bayraktaroğlu olarak yazılıdır.


“Yorgansız” lakabı için çeşitli rivayetler vardır. Oğlu Lütfi Bayraktar’a göre; Hakkı Çavuş’un babası Hüseyin Ağa ve onun eniştesi “Yorgansız” lakabını taşıdığından bu lakabı sürdürmüştür.


Hakkı Çavuş, oldukça iyi bir öğrenim gördü. Kuran-ı Kerim öğrenmesi için Ayşe hocaya gönderildi. Babası İstanbul’a bir gidişinde 7-8 yaşındaki Hakkı’yı orada bıraktı. Beyazıt’ta ilköğrenimine başladı. Fevziye-Rüşdiye’yi İstanbul’da bitirdi. Kastamonu’ya dönüşünde Liseye devam ettiyse de bitirmeden ayrıldı. Kastamonu Valiliğinde kâtiplik yaptı. Mustafa Nami Efendi tarafından iyi bir hattat olarak yetiştirildi. Aldığı öğrenim sonucu dili sade değildir. Müzik yönü kuvvetli bir şairdir. Müziğe yatkınlığı ailesinden, annesi Cemile Hanımdan gelmektedir. Saz çalmaya askere gitmeden önce merak sarmış, mahalli saz ustalarından Bergiya Gırnaoğlu, Hüpyallah ve Karakadıoğlu Rıfat efendiden yararlanmıştır.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Perişan Ali
Sinem Önel
Yeni Android uygulama yayınlandı

Yanıt Ver

*