Yaşamın her alanında toplumlar, yaşam şekillerine göre değişimler, gelişimler yaşamıştır. Yaşadığımız çağda özellikle teknolojinin baş döndürücü gelişimi insan hayatını da etkilemiş, kendi içindeki sürekli yenilenme ve değişimi insanların gündelik yaşamına da teşmil etmiştir. Artık en gelenekçi toplumlarda bile “güncelleme kavramı” gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası olmuştur. 

Müzik sektörü de bu değişimlerden etkilenmiştir elbette. Geçen zaman içinde müzik aletleri, enstrüman yapım tekniği, icra tekniği de bu değişime ayak uydurarak gelişmiş ve kendini güncellemiştir.

Bu trende bağlı olarak sayıları az da olsa yenilikçi müzik insanlarının, bu değişime ayak uydurmaya çalıştıklarını ve kendi bilgilerini çağın gerekliliklerine göre güncelleme çabasında olduklarını gözlemliyoruz. Ozanlardan, enstrüman yapım ustalarına kadar icra ettiği sanatı çağın beklentilerine uygun olarak güncelleme çabasında olan yenilikçi sanatçılarımız var. Meydan sazı olarak bilinen ve genelde tekil olarak çalınan davul, zurna gibi müzik aletlerini orkestra içinde deneyen ve başarı sağlayan; akort düzeni olmayan kaval’ı değişik ölçü ve akortlarda oluşturarak dünyaya kazandıranlar da böylesi sanatçılar elbette. Hatta batı müziği enstrümanlarını Halk Müziği içinde kullananlar bile var. Bu arayışların bir sonucu olarak bağlama ağacının da, yapılışının da değişebildiğini görüyoruz.

Tamamı Türkü Life Haziran sayımızda

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
kaç masan var
Sahne Adabından Başlar Çok Şey…
KAÇ MASAN VAR !!!

Yanıt Ver

*