Van yöresi Halk Oyunları bakımından en zengin yörelerden biridir. Çeşitli kültürlerin etkisi ve çok yönlü insanları ile yöre konuları ile çok özellik teşkil etmektedir. Yörenin oyunları kuzey ve güneyde ayrı ayrı karakter gösterebilmektedir. Örneğin kuzey tarafı Erzurum ve Ağrı’dan esinlenmiş olacak ki bur da bazen bar oyunlarına rastlanmaktadır.


Güneyde ise daha çok Hakkari, Siirt, Bitlis gibi illerle benzerlik gösterir. Ve bu yörelerde oyunlar HALAY- GÜVENK- GOVENT adlarını alırlar. Doğumdan ölüme kadar Halk Oyunları ile iç içe olan yöre insanı yaratıcılığını da buna katarak çok güzel ürünler elde etmişlerdir. Oyunlarda genellikle bir nedensellik ilkesi aranmış ve ortaya bu ilişki ile örnekler sunulmuştur. Bu bazen bir hayvan taklidi, bazen insan taklidi, bazen gök, bazen toprak, bazen tabiat vs. olmuştur. Tabi kaynağın asıl yeri insan aklı ve çabası olmuştur.

Bu yörede oynanan halk oyunlarından birisi de şüphesiz Kelekvan oyunudur.  insanımızın tabiattaki olayları içselleştirdiği, yörenin halk oyunlarına bakıldığında da görülmektedir. Bu içselleştirme ile Kelekvan oyununun, Kelek’in su üzerindeki hareketinden esinlenerek ortaya çıktığı savunulmaktadır. Oyun şekli de onu taklit eder. Halay kültürü içinde bu oyun yer etmiş ve kadınlı erkekli halen oynanmaktadır.

YAZININ TAMAMI

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Müyorbir 9. olağan Genel Kurulu yapıldı.
İTÜ Konservatuara yeni atama
Burhan Şeşen;DİJİTAL ÇAĞA UYUM SAĞLAYAN YAPIMCILAR AYAKTA KALACAK

Yanıt Ver

*