Birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışmanın oyunu


Sivas’ın belli başlı sıra oyunlarındandır. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Türklerin göç yolları üzerinde günlük hayatta ve savaşlarda başlarına gelen olayların figürlere yansımasıyla oluşan zaman içinde yeni eklemelerle günümüze kadar ulaşan hem meydanlarda hem kapalı alanlarda oynanan bir oyundur.

Ağırlama Halayı Türklerin yiğitlik, cesaret ve savaşçılık özelliklerini yansıtan çeşitli figürlerden oluşmaktadır.  Bu bölümlerde savaş alanlarındaki askerlerin yürüyüşünü ve disiplinini, Türkler için kıymetli olan atların savaşlardaki manevralarını, Kartal’ın avına süzülmesini de anlatmaktadır. Günümüzde sıklıkla Düğün, bayram ve eğlence alanlarında oynanmaktadır.

Halaylara oyuncu seçimi gayet terbiyeli ve samimi bir idarecilik alışkanlığıyla halledilmektedir. Herhangi bir etkinlikte Halay çekilme anı gelince, önce çalgı takımından “Bir halay vurulması” istenir. Teklifi sazcılara ya ev sahibi yahut etkinliğin baş idarecisi yapar. Etkinlik düğün mahiyetinde ise bunu “düğün kâhyası” ister. Hiç kimse gelişi güzel buyrukta bulunamaz, zira davul zurna veya sazın da bir şeref ve erkânı vardır.

tamamı Türkü Life 34’üncü sayıda. Google Play ve Apple Store mağazalarından “Dergilik” uygulamasını indirin ve Türkü Life’ın tüm sayılarını ücretsiz okuyun.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Konya’nın Taşkent İlçesindeki Müzik Geleneği
Asya Sanat Merkezi
Fikret Hakan Hayatını kaybetti

Yanıt Ver

*