“Ozan Rehberi’yim budur görüşüm / Mazlumu savunmak oluyor işim / Kimisi gardaşım, kimi sırdaşım / Seni benden ayrı gören değilim.”


Onlar gider, adları kalır… 2 Aralık 1991 tarihinde Gerede yakınlarında geçirdiği elim trafik kazasında henüz genç yaşında kaybettiğimiz Ozan Rehberî gibi… Kısacık ömrüne beş plak, üç kaset, pek çok deyiş, şiir ve ödül ile bir de şiir kitabı bırakan Ozan Rehberî, çağdaş ozanlarımız arasında öne çıkmayı başarmış bir isim olarak belleklerimizdeki yerini halen koruyor.

Vefatının ardından, dönemin Mamak Belediye Başkanı Selahattin Öcal tarafından, Ege Mahallesinde oturduğu caddenin ismi, “Ozan Rehberi Caddesi” olarak değiştirildi. Nato Yolu Caddesine çıkan bu cadde, günümüzde, güzel bir tesadüf sonucu yine aynı mahallede yer alan Neşet Ertaş Caddesi ile de kesişiyor. İki ustanın yollarının, sonsuzluk aleminde de kesiştiğine eminiz…

Hayata gözlerini 15 Mart 1953’te Sivas’ın Divriği ilçesinin Bizevi (şimdiki adı ile Karakuzulu) köyünde açan Rehberî, çağdaş ozanlarımız arasında yer almasına karşın, hayatı hakkında pek az yazılıp çizilmiş ya da hakkında yazılanlar, ozanın türküleri ve şiirleri kadar geniş halk kitlelerine ulaşamamıştır.

Onun hakkında derli toplu bilgiler içeren en geniş yazılardan birisine, Halkbilimi Araştırmacısı Dr. Doğan Kaya’nın 2002 yılında kaleme aldığı Çamşıhı Ozanları adlı kitapta rastlıyoruz. Önsözde;“Çamşıhı köylerinde doğmayan fakat bu yörenin kültürünü alarak yetişen Garip Hıdır, Rehberî ve Sinemî gibi ozanları da kitabına dahil ettiği” notunu düşen Dr. Doğan Kaya, devamında şu değerlendirmede bulunuyor: “Düşünceme göre kişiler, doğdukları yere göre değil de çocukluk ve gençlik yıllarında aldıkları kültüre göre belli bir bölgeye dahil edilmelidir. Bu bakımdan sözü geçen ozanları da bu kitaba almakta sakınca görmedim.”

Tamamı Türkü Life 34’üncü sayıda

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
ÂŞIK İLHAMİ DEMİR
Kabak Kemane Ustası Tahsin Yarar
sevcan orhan
dergi satis noktalari

Yanıt Ver

*