Karagöz oyunu temsilcilerinden Orhan Kurt Hayatını Kaybetti.1930 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, Karagöz sanatının inceliklerini ve tasvir yapımını ustası Ragıp Tuğtekin’den öğrendi. Karagöz’ün yanı sıra güzel sanatların hat ve resim dallarında da çalışmaları bulunan Kurt’un bu özelliği tasvir yapımındaki başarısını olumlu etkiledi.


Aynı zamanda müzisyen de olan sanatçı, Karagöz musikisinin günümüze aktarılmasında da önemli rol üstlendi. Karagöz sanatına yaptığı katkılardan dolayı çok sayıda ödül alan Kurt, yurt içi ve yurt dışında Karagöz sanatını başarıyla temsil etti.

“Karagöz’ün yurt içinde ve dışında tanınmasında ve yaşamasında önemli bir rol oynayan Kurt, aynı zamanda bu alanda UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edilmişti.

UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında, 2008 yılında Türkiye ulusal envanteri seçimlerinde “Yaşayan İnsan Hazinesi” seçilen Kurt’un eserleri geçen yıl 13-27 Mayıs tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde sergilenmişti. ‘Gölgenin Tasarımı’ adlı sergi, büyük usta Orhan Kurt’un sanatseverlerle son buluşması olmuştu.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde bir yıl öğretim görevlisi olarak talebe yetiştirdi. 1974 yılından itibaren Kültür Bakanlığı’nın, UNİMA’nın ve UNİMA Bursa Şubesi’nin düzenlediği bütün kurslarda eğitim verdi. Yunanistan, Almanya, İtalya, Hollanda, Romanya gibi ülkelerde Türk haftalarında özel turnelerde, Türk evlerinde gösteriler ve sergiler gerçekleştirdi. 2015 yılında Karagöz’le ilgili bütün yapım ve teknikleri anlattığı “Karagöz’ün Kuralları” kitabını yayımladı.

Orhan Kurt, bugün öğle namazını müteakiben Zincirlikuyu Mezarlığı Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Modern Zaman Davulcusu Ozan Kartal
Adnan Aydemir-Enstrüman Yapımcısı
Ali Kızıltuğ

Yanıt Ver

*