Bir eğlence aracı olmaktan çok ibadetin bir parçası olan ikitelli bağlama/cura, inancın ilkelerini, felsefesini, yol önderlerine olan bağlılığın ve sevginin yaşatılmasında, aktarılmasında âşıklara, zakirlere yol göstermiş, bu özelliği ile de kültürün önemli bir simgesi olmuş ve kutsallaştırılmıştır. Ünlü halk ozanı Kaygusuz Abdal, saz ve ahenklere ayırdığı müessir manzumesinde cura için şöyle diyordu: “Otuz kopuz, kırk çeşte, elli ıklığı rebab, Hub çalınsun odada ikitelli saz ile.”


Mustafa Kemal Atatürk ise ünlü ozandan yaklaşık beş yüzyıl sonra, ‘Beyler, bu gördüğünüz küçük sazın bağrında bir milletin kültürü dile geliyor.” sözleriyle curanın tarihsel ve kültürel önemine işaret etmişti.

Cura yapımcısı ve icracısı Necati Aslan da Anadolu kültürünün simgesi bu sazın tarihsel serüveninin önemli olduğunu söylüyor. Özellikle iki telli curaların, Orta Asya’dan gelen ilk sazlar olduğuna dikkat çeken Aslan; “Bu coğrafyada çobanlar tarafından rahatlıkla taşınabilen, istedikleri zaman çalabildikleri bir saz olduğu için, göç yolları boyunca hep bizimle oldu. Bu nedenle kuşaktan kuşağa taşınabildi” diyor.

1954 Burdur Çavdır doğumlu bu halk sanatçısı, cura ile tanıştıktan sonra onu bir daha hiç bırakmadı. Onun cura ile olan ilişkisi, mucidi olduğu ve köy dilinde ‘ikiz’ manasına gelen Ekizce sazı ile doruğuna ulaştı.

Bağlama ile tanıştığı müzik aleti yapım serüveninde ‘neden cura yapımına geçtiğine’ dair sorumuza; “Çünkü curamız unutulmaya yüz tutmuştu. Unutulmaması gerekiyordu ve bu yüzden cura yapımına başladım’’ yanıtını veriyor.

Aslında onun müzik serüveni, öğretmen okulunda tanıştığı mandolin ile başlıyor. Saz yapımına ise ilk kez bağlama ile adım atıyor. Hikâyesini; “Babamda eskiden daldız dediğimiz bir kütük oyma aleti vardı. Aynı cura oyma aleti gibiydi. Tabii, babam ağaç oydukça, ‘bende bu alet ile bağlama yapamaz mıyım’ diye düşündüm. 1980’li yıllarda daldız ile tekne oymaya, ilk enstrüman yapımına da bağlama ile başladım.” sözleriyle özetliyor.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Bir Kadın Bağlama Eğitmeni GENÇ YETENEK DİLAN BAL
Hamoy Halk Bilimi Ödül Töreni Gerçekleşti.
Hamoy Halk Bilimi Ödül Töreni Gerçekleşti.
göktürk sarvazlar

Yanıt Ver

*