Anadolu’da birçok hanede olduğu gibi, duvarında bağlama asılı olan bir evde dünyaya gelen, bağlama ustası olan babası ve güzel sesi ile türküler okuyan Annesi sayesinde, ve çocukluğunda evlerine misafir olarak gelen Mahzuni Şerif, Ali Kızıltuğ, Neşet Ertaş gibi duayenlerin muhabbetlerinde bulunma şansını yakalayan Hüseyin Uğurlu, “bu muhabbetler, buradaki müzik yüreğime işledi” diyor.


Akademik yönden müziğe yönelmesi, Pertevniyal Lisesi’ndeki müzik öğretmeninin sayesinde oldu. Hocasının kendisine konservatuvar bilincini doğru şekilde vermesiyle İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi. Orada Alaeddin Yavaşça, Selahattin İşler, Can Etili, Ali Yılmaz gibi çok değerli hocalarla tanıştı. 1995 yılında üç – dört ay gibi çok kısa bir süre TRT Ankara radyosu serüveni yaşadı ancak bu kısa süre bile kendi deyişiyle ‘ufkunu genişletti’.

1996 yılında mezun olur olmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nda müzik öğretmeni olarak işe başladı. Sanatçı kimliğinin yanı sıra 23 yıldır hiç aralıksız İstanbul Esenler İbrahim Turhan Lisesi’nde müzik öğretmenliği yapıyor.

23 yıllık bir müzik öğretmeni olarak, ülke genelindeki okulların müzik eğitimindeki fiziki yetersizliklerine dikkat çeken Uğurlu, günümüz koşullarında bile okullarda müzik odası olmamasının kendisini hüsrana uğrattığının altını çiziyor.

TAMAMI

röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz
PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Kabak Kemane Ustası Tahsin Yarar
Oğuz Gülen
Sabahat Akkiraz ve dostları

Yanıt Ver

*