HAMOY – Halk Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği, halk bilimine hizmet etmiş 12 duayene törenle “Halk Bilimi Ödülü” verdi.


HAMOY’un geleneksel hale getirdiği “Halk Bilimi Ödülü” bu kez HAMOY’un kuruluşunun 45. yılı etkinlikleri arasında değerlendirildi. Ödül töreninde konuşan HAMOY Başkanı Abdullah Gündüz; “ Ödüle layık bulduğumuz ustalarımız, Anadolu insanının kimlik ve karakterini belirleyen değerlere çok büyük emek verdiler. Onların halk bilimine sağladıkları destek ve katkılar asla unutulmayacaktır” dedi. Ödüllerin her yıl farklı halk bilimcilere dağıtılğını da söyleyen Gündüz, “kadirbilirlik Anadolu insanının mayasında vardır” dedi. 

Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezinde düzenlenen törende; Erkan Sürmen, Rıza Konyalı, Abdullah Sözen, Prof. Dr. Öcal Oğuz, Ramazan Kıvrak, Prof. Dr. Tufan Gündüz, Süleyman Şenel, Prof. Dr. Erdoğan Altınkaynak, Abdurrahman Yağdıran, Baki Yaşa Altınok, Prof. Dr. F. Gülay Mirzaoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu’na ödülleri verildi.  

Ödül töreninin arasında, Şef Mehmet Gürbüz yönetimindeki HAMOY Türk Halk Müziği Korosu da yurdun çeşitli yöresinden derlenmiş türkülerden oluşan bir konser sundu.  

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Reyhanî Halk Oyunu
İTÜ Konservatuara yeni atama
İhsan Eş ile Karadeniz Müziği Üzerine…

Yanıt Ver

*