Türkü Life Şubat sayısına konuk olan Özgür Akdemir, Türk Halk müziği özelinde çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Akdemir, Türk Halk müziği formunda ortaya çıkarılan yeni bestelerin toplumun sorunlarını anlatmadığını ve Arabesk olduğunu belirterek, Türk Halk Müziği sanatçılarının artık çuvaldızı kendilerine batırmaları ve durup düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Ertunç’un sorularını yanıtlayan Akdemir şöyle devam etti. Bir ustadan ya da akademik olarak yeterli bir eğitim almadan bazı kişiler halk müziğini herkesten fazla savunur gibi görünüyorlar. İyi de sen hangi ustadan eğitim aldın, hangi akademik kariyeri yaptın. Mesele Davut Sulari’nin türküsünü okumak değil ki. Mesele Davut Sularinin Felsefesini anlayabilmek.

Bu bilinçsizlikle sonra çıkıyorlar efendim Pop müzik sanatçıları bir projede Türkü okumuş diyorlar. Okusun elbette ne var bunda. Bana kalırsa Türküleri tüm Türkiye okusun.

Halk müziğinin hiç bir dönem eskimeyeceğini belirten genç sanatçı şöyle devam etti. “Eskimek bir yana Halk müziğimiz zaten popüler. Düşünün ki internetin, teknolojinin olmadığı bir dönemden Pir Sultanların, Karacaoğlanların ve daha yüzlerce ozanın eserleri günümüze kadar gelebiliyor ve halen geçerliliğini koruyabiliyorsa zaten popülerdir. “

bu röportajın tamamı Türkü Life 36’ıncı sayıda

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Hasan Erdoğan’ın sağlık durumu
Bir Kadın Bağlama Eğitmeni GENÇ YETENEK DİLAN BAL
sanatçı İbrahim Erkal hayatını kaybetti
sanatçı İbrahim Erkal Hayatını kaybetti.

Yanıt Ver

*