‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ Dertli Divani ile Zâkirlik ve Âşıklık Üzerine…


“2010 yılında UNESCO tarafından zâkirlik ve âşıklık alanında ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ olarak ilan edildim. Bu ödül, Seyit Nesimi’de başlayan Âşık Veysel’de, Mahzunî’de, Davut Sularî’de, Daimî’de vücut bulan, tarihi süreç içerisinde yaşayan bütün âşıkların ve ozanların ödülüydü… Sadece bu yüzyılda şahsımda tecelli etmiş oldu; mutlu olduğum tarafı da bu. Onlar birer derya, ben de bir damla olabilirsem, ne mutlu bana!”

Zâkirlik, günümüzde geleneksel konumunu korumaya devam etse de geçmişteki inanç temelli çizgisinden uzaklaşmış bir görüntü çiziyor. Oysa zâkir olmak, her şeyden önce kişinin kendisini bu yola adamasını gerektiriyor.

Âşıklık, ozanlık geleneğinde yaşanan yozlaşmaya dikkat çeken Dertli Divani, 2011 yılında başlattığı Mekteb-î İrfân Muhabbetleri ile kendi deyişiyle “karınca kararınca, yolun edebine, erkânına uygun bir şekilde, sadece deyişleri icra eden, hizmetleri yürüten değil, aynı zamanda onunla bütünleşen, söylediklerini yaşamına aktaran zâkirlerin” yetişmesini sağlamaya çalıyor.

1962 yılında Şanlıurfa’nın Kısas köyünde dünyaya gelen ve çocukluğu muhabbet ortamlarında geçen Dertli Divani’nin babası Âşık Büryanî de bir halk ozanı olmasının yanında İkrar-görgü erkânlarını yürüten bir Alevi-Bektaşi babasıydı.

On altı yaşına kadar başta babası olmak üzere usta âşıkların, zâkirlerin muhabbet ortamlarında bulunan Divani, 1989 yılında ilk albümü olan “Divane Gönül”ü, ardından 1992 yılında “Diktiğimiz Fidanlar” adlı çalışmasını yayınladı. 1994 yılında Ankara’ya yerleşti ve üniversite öğrenimini burada tamamladı. Halen Ankara’da ikamet etmekte olan Divani, bugüne kadar altı solo albüm çalışması gerçekleştirdi. Diktiğimiz Fidanlar’dan sonra “Duaz-ı İmam”, “Serçeşme”, “Hasbihal” ve “Hakisar” adlı albümlerini yayınladı. Yine bu süreçte pek çokkarma albümde de yer aldı.

Asıl adı Veli Aykut olan ozanımıza, mahlası âşıklık geleneği içinde verilmiş. Kendisine “Dertli” mahlası 1978 yılında Hacı Bektaş evlatlarından Emrullah Ulusoy tarafından, “Divani” mahlası da aynı yıl Bektaş Ulusoy tarafından verilmiş.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Türkü Life Şubat 2019
PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Abdurrahman Tarikci
asik-veysel
Âşık Veysel
taşkın doğanışık hayatını kaybetti
Taşkın Doğanışık Hayatını kaybetti.

Yanıt Ver

*