Âşık Yaşar Reyhani


“Beni sizden sorarlarsa dostlarım,
Bir Reyhani geldi gitti söyleyin.
Hayatı çileli muradı yarım,
Heder etti ah tüketti söyleyin.”

“1980 yılının son aylarıdır. 12 Eylül darbesi olalı henüz birkaç ay olmuş, Konya’da her yıl yapılagelen âşıklar bayramı da o günlere denk gelmiştir. 2. Ordu Komutanı Orgeneral Bedrettin Demirel, Âşıklar Bayramı’nın onur ve gözde konuğudur. Âşıklara ‘ayak vermek’ gözde konuklara tanınan bir onur ve ayrıcalık… Bedrettin Paşa, “Ne mutlu Türk’üm diyene!” ayağını verir âşıklara. En başta Erzurumlu Âşık Yaşar Reyhanî oturmaktadır, ilk dörtlüğü o diyecektir. Der:

Kimi attık, kimi tuttuk
Kavgayı kiminle ettik
Türk’üz dedik ipe gittik
Ne mutlu Türk’üm diyene

Salondakiler memnun ama şaşkın ve kaygılıdırlar. “Bu âşık aklını mı yitirdi? Hiç Bedrettin Paşa’nın huzurunda böyle şey söylenir mi? Belâsını arıyor, atacaklar içeri…”

Sıra öteki âşıkların… Havadan sudan derler onlar, sonra sıra yine Reyhanî’ye gelir. Reyhanî aynı sertlik ve mertlikle yine haykırır:

Zindanlara doldurdular
Sinemizi deldirdiler
Türk’üz dedik öldürdüler
Ne mutlu Türk’üm diyene

Bu yazının Tamamını dergimizin 34’üncü sayısında okuyabilirsiniz.

Türkü Life Dergisi şimdi “Dergilik” uygulamasında ücretsiz. apple store ya da Google Play mağazalarından “Dergilik” uygulamasını indirerek tüm sayıları ücretsiz okuyabilirsiniz. dergilik uygulamasına gitmek için tıklayınız. https://open.dergilik.com.tr/magazineDetail/43979

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Mehmet Bedel
Üçtelli icracısı araştırmacı ve derlemeci Hamit Çine hayatını kaybetti..
Güler Duman

Yanıt Ver

*