Daha doğumundan itibaren başlamıştı koca Veysel‘in acı dolu yaşamı..ebediyete intikal edişinin 44 ncü yılında büyük ozan Asik-Veysel Şatıroğlu’nu saygı ve minnetle anıyoruz.
Hayat hikayesine bakıldığında bu kadar da olamaz diyebileceğiniz talihsizliklerin Veysel in yakasını hiç bırakmadığını görürsünüz aslında. Daha doğumundan itibaren başlamıştır koca Veysel in acı dolu yaşamı.
Annesi Gülizar ana 25 ekim 1894 Perşembe günü koyun sağmaya giderken dünyaya getirmiş Veysel’i. Göbeğini de kendi kesmiş, bir çaputa sarmış ve yürüye yürüye köye kendisi dönmüştür.
Doğumundan 7 yıl sonra, daha evvelden de Sivas yöresinde başlayan çiçek salgını yeniden çıkar ortalığa Veysel de yakalanır bu defa hastalığa. Kendisi şöyle anlatır o zamanı “Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bu gündür dünya başıma zindan.”


Perde indi dediği asik-veysel in sağ gözü ışığı seçebilecek şekilde algılayabilirken doktorların müdahale edebileceği haberine pek sevinmiş babası. Ama dedik ya doğumundan itibaren bırakmamış talihsizlikler yakasını diye. İnek sağarken yanına gelen babasına Veysel aniden dönünce babasının elindeki değnek sağ gözüne girmiş ve sağ gözüne de tedavi şansı kalmamış artık.
Ali isminde ağabeyi, Elif isminde kız kardeşi de varmış Veysel’in bu günlerden sonra kız kardeşi elinden tutarak gezdirmeye başlamış veysel’i. Umutları ile birlikte Veysel de her geçen gün içine kapanmaya başlamış.
Bu duruma da çok üzülen babası Veysel’e uğraş olsun da dertlerini biraz unutsun diye bir saz vermiş eline. Babası da şiire meraklı olduğundan Halk ozanlarından şiirler de okumuş, ezberletmiş Veysel’e böyle avutmaya çalışmış yavrusunu
kısacası bir ibret alınacak hayat hikayesi. hüzün içinde okuyacağınız bir yaşam ve
Daha fazlasını dergimiz Türkü Life ta bulabilirsiniz. 

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Abdurrahman Tarikci
Bahri İlhan Hastaneye kaldırıldı
Nuray Hafiftaş hayatını kaybetti.

Yanıt Ver

*