Asıl adı Ahmet Günbulut olan Sefil Selimi, 1933 yılının 26 Ağustosunda Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğmuştur. O doğduğu yıl Cumhuriyetin onuncu yıldönümü kutlanmaktadır ve onuncu yıl nedeniyle Türkiye’deki bütün belediyelerin anlatıldığı bir kitap hazırlanır. Bu kitapta 1933 yılında Şarkışla şöyle anlatılır.


Nüfus: Kasaba 2.687 nüfuslu ve 524 haneli olup, Belediye bütçesi 6042 Liradır.

Yollar: Kasaba dahilinde 10 km yol vardır. Bunun 4 km’si şose olup geri kalanı mahalle aralarındaki düzgün olmayan yollardır.

Sular: Kasabaya beş membadan 7 km uzunluğunda künk ile dokuz çeşmeye 24 saatte 12 metre mikabı su gelmektedir.

Kanalizasyon: Yoktur.

Tenvırat (aydınlatma): iki adet lüks lambası ile yapılmakta ve belediye tarafından idare olunmaktadır.

İşte Sefil Selimi’nin doğduğu yıl Şarkışla da yaşam bu şekildedir. Fakir bir ilçede fakir bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelir.

Babasının adı Sarali lakabıyla bilinen Sarı Ali’dir. Annesinin adı ise Sıdıka Hanım. Şarkışla’da ortaokul bulunmadığından burada tamamladığı ilkokul eğitiminden sonra ortaokul için Sivas’a giden Sefil Selimi, ortaokul ikinci sınıfta okulunu yarım bırakarak Şarkışla’ya geri dönmüştür.

10 yaşlarında şiirle ilgilenmeye başlayan Sefil Selimi, 1949 yılında henüz 16 yaşında iken sevdalık çektiği İmamgiller lakabıyla bilinen bir aileden Mahmut Karabulut’un kızı Gülsüm’ü kaçırır ve aynı gün evlenir. Zaten ailesi de yoksul olduğu için çalışması gerekir ve Şarkışla’da sevilen bir Terzi olan Ömer Karslıoğlu’nun yanında işe başlar.

Evliliğinin ikinci yılında kadir gecesi bir kız çocukları olur ve Kadriye ismini verirler. Tam bir av düşkünüdür Sefil Selimi. Hatta bir ara avda yanlışlıkla arkadaşı tarafından kalçasından vurulur ve aylarca koltuk değnekleri ile dolaşır.

TAMAMI

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Engin Nurşani yaşamını yitirdi
ayın konuğu resul dindar
2 nci sayıda Ayın konuğu Resul Dindar
Berrin Sulari

Yanıt Ver

*