Kıbrıs’tan dünyaya yayılan bir yanık ezgi


“Mağusa limanı, limandır liman aman aman / Beni öldürende yoktur din iman / Uyan Alim uyan, uyanmaz oldun / Yedi bıçak yarasına, dayanmaz oldun…”

‘Arap Ali Ağıtı’ ya da pek çoğumuzun bildiği adıyla ‘Mağusa Limanı’ türküsü…

Yanık ezgisi, yürek dağlayan sözleriyle, ruhumuzun ta derinliklerine işleyen bu türküyü bilmeyenimiz azdır herhalde. Yeter ki bir yerlerde kulağımıza çalınmasın, “Mağusa limanı, limandır liman aman aman”; başlarız hemen mırıldanmaya… Çünkü alır götürür bizi, artık ‘uyanmaz olmuş’ sevdiklerimize… Eski hikâyeleri canlandırır gözümüzde…

Peki! Ya, ölümü yaşadığı yerde bu derece derin üzüntüye sebep olmuş ve adına ağıtlar yakılmış olan Arap Ali’nin hikayesi?

İsterseniz onu da Arap Ali’nin oğlu Önder Konuloğlu’ndan aktaralım…

Babası Arap Ali’yi hiç görmediğini, öldürüldüğü zaman kendisinin 6 aylık olduğunu söyleyen Konuloğlu, Kuzey Kıbrıs’tan yayın yapan Yeni Bakış gazetesinden Melin Dobran’a verdiği röportajda babası Arap Ali’nin hikayesini şöyle aktarıyor:

“Babam Arap Ali 1914 yılında doğdu, 1943 yılının Nisan ayında Gazimağusa’da askerler tarafından öldürüldü. O dönem Limasol’da ticari hayat birinci sıradaydı. Maun tekneleri ile gemiye yanaşıp tüccarlara limanda mal indiriyorlardı. Mağusalı zengin tüccarların mallarını da indiriyorlardı. Hemen hemen tüm mauncular geceleri Gazimağusa’daki meyhaneye giderdi. Babam da yemeyi içmeyi sevdiği için o da giderdi.

Olaya şahit olan bir şoför bana meyhaneye yedi askerin girdiğini söyledi. Kavga gürültü sesleri duyulduğunu, ardından da babamın yedisini de dışarıya savurduğunu anlattı. Arap Ali ertesi gece yine meyhaneye gitmiş. Bu kez  askerlerin silahlarının ucunda süngü varmış, ateş etmeden babama süngüyle saldırmışlar. Babam askerleri yaralı haliyle yine dışarıya savurmuş ve kırılan sandalyenin parçası ile mücadele etmiş.

Babam kan kaybetmeye başlamış. Babamı uzun bir iple askerler, arabanın altına bağlayıp sürükleyerek götürmüşler. Babam sürüklenmemek için arabanın altına tutunmuş. Salamis’e geldiklerinde babamı birkaç kez daha süngülemişler ve orada ölmüş. Tüm olanlar İngilizlerin özel dosyalarına girdi ve arşivlendi.

Türkü Hikayesinin tamamı Türkü Life 34.sayıda

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Adile Kurt Karatepe
Kubilay Metin
Türkü Life web radyo test yayınlarına başladı
Türkü Life web radyo test yayınlarına başladı

Yanıt Ver

*