Bu yıl 44. sü düzenlenen altın kelebek ödüllerinde Türk Halk müziği ve Fantazi müzik kategorilerinin birleştirilmesi sosyal medyada tepki çekti.


en iyi fantazi-halk müziği bayan solisti Ebru Yaşar seçilirken, En iyi fantazi-Halk müziği erkek solisti ise Koray Avcı seçildi. sosyal medyada bazı sanatçılar bu duruma tepki gösterirken sosyal medya hesaplarından da tepkiler sürüyor. pek çok Türk Halk müziği sayfasında ise şu açıklama yayınlandı.

“Türk halk müziği, Türk halkının özüdür ve bir kültürü ifade eder. Bu sebeple ne fantazi müzik nede arabesk müzik kategorisine alınması doğru değildir. Eğer siz kategorileri bilimsel ve vicdani olmayan bir şekilde birleştirirseniz. Aşik Veysel’lere, Mahzuni’lere, Davut Sulari’lere, Arif Sağ’lara, ozanlarımıza ve diğer Halk müziği sevdalılarına kısacası bu kültüre ayıp etmiş olursunuz. Ödül alan sanatçı dostlarımıza elbette  bir şey söyleyemeyiz. Davete icabet etmişler takdir edilen hususta ödüllerini almışlardır. ödülü almak yada almamak onların kendi kararlarıdır. Kendilerine de ayrıca ilgilendikleri branşlarda basarili bir müzikal yaşam dileriz. Ancak Biz bu değerli sanatçılarımızın aldıkları ödülleri sadece Fantezi kategorisinde değerlendiriyoruz. Bu tip organizasyonlarda ise organizatörlerin her kültüre her kategoriye gereken özeni ve saygıyı göstermesini arzu etmekteyiz.”

 

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Dursun Özdil; Devletin Sanatçısı olur ama Ozanı olmaz.
Ozan Ekberi Yaşamını Yitirdi
Türkü ile gelen birincilik
Türkü ile gelen birincilik..

Yanıt Ver

*