Aslen Tunceli ’li olan Mahmut Cemal Sari, 1993 yılında Bursa’da dünyaya gelir. Anne karnında babasının çaldığı bağlama tınılarını, küçük bir çocukken de babasından dinlemeye devam etmiş. Evde bağlama çalan Babası, sürekli dinlenen kasetler vesilesi ile Halk müziği hiç çıkmamış evlerinden ve hayatından. Beş kişilik ailede bağlama icrasını bilmeyen yok. Annesi, Babası, ağabeyi, ikizi ve Mahmut Cemal Sari


O zamanlar sadece kaset olduğu için bizim evde de birçok ustanın kaseti vardı ve sürekli onlar dinlenilirdi. Ama bir gün Arif Sağ’ı televizyon programında gördüm ve hiç unutmuyorum, “Mavilim Mavişelim” türküsünü çalıyordu. Hayran kalmıştım. Hem türküye hem de Arif Sağ’a. – İşte annemin bana öğreteceği ilk türkü de oydu. 

Hepimize babam sırasıyla bağlama çalmasını öğretti. Ağabeyim ise ilkokul 4. Sınıftan itibaren Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman öğrencisi olarak devam ettiği yolda, şuan aynı bölümde, Yaylı Sazlar Ana sanat Dalında Öğretim Görevlisi olarak çalışıyor. İkizim ise bu işi hobi olarak yapmayı tercih etti. Canı istediği zaman saz çalıyor, gitar çalıyor. Ben ise 4-5 yaşından beri bağlamayı elimden bırakmıyorum. 

Bursa Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinden mezun olan Mahmut Cemal Sari, daha sonra İzmir Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Temel Bilimler bölümünü tamamladıktan sonra, halen Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü’nde Türk Müziği Ses Sistemleri ve Etnomüzikoloji Anabilim Dalında Yüksek Lisans öğrencisi olarak eğitim yaşamına devam ediyor.

Aşık Veysel, Ali Ekber Çiçek, Muharrem Ertaş, Davut Sulari, Hacı Taşan, Talip Özkan, Arif Sağ ve bir çok sanatçının albümlerini dinleyerek çalışmış bağlama icrasına. Bağlama ile icra ettiği türküleri yıllar sonra seslendirmeye başlamış. Kendisine, Müzisyen ya da Solist tanımı yerine, öğrenci denilmesini tercih ediyor. Çünkü öğrenmek hiç bitmeyecek.

Aynı zamanda kurucuları arasında bulunduğu, Etnomüzikoloji derneğinde de yönetim kurulu üyeliği yapmakta olan Mahmut Cemal Sari’nin ileriye yönelik planları da var elbette.

Akademik eğitimime devam etmek istiyorum ve bununla ilgili çalışmalarım sürüyor. Onun dışında bağlamanın geleneksel formda ki çalıp – söyleme geleneğini sürdürmeyi ve bunlarla ilgili çalışmalar, albümler, konserler ve en önemlisi benden küçük olan gençlerimize bunları öğretmek gibi hedeflerim var. 

Ve ilk albüm çalışması “ÖZ” ile Halk müziği piyasasında Mahmut Cemal Sari.

Albümün isminin “ÖZ” olmasına karar verdim. Çünkü geleneksel formlardan kesinlikle uzaklaşmadan ve Türk Halk Müziği’nde kullanılan enstrümanların yer aldığı, çalıp – söyleme geleneğine de vurgu yapan bir albüm olduğunu düşünüyorum. Bu albümü yaparken kesinlikle geleneksel olması için çok uğraş verdim ve bu konuda elimden geleni yaptım. 

Bütün bunların yanında önemli bir kitap çalışması da yürütüyor Mahmut Cemal Sari. Etnomüzikoloji Derneği başkanı Özlem Doğuş Varlı ile birlikte, Erdal Erzincan’ın müzikal ve kişisel kimliğini ele aldıkları bu kitap için Sanatçı Erdal Erzincan’ı ikna etmek biraz güç olsa da, Kitabın, Eylül, Ekim aylarında piyasada olacağını belirtiyor.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Görkem Aygün
Genç Yetenek Eren Yavuz
Genç Yetenekler: Ertunç Özkan

Yanıt Ver

*