“Çok para kazanmak veya çok ünlü olmak benim hedefim değil. Zaten yaptığım albümden de bunu görebilirsiniz. Ben türküleri gerçekten olduğu gibi, hissettiğim gibi okuyup yaşatmak istiyorum, buna bir elçi olmak istiyorum. Benim bir piyasa kaygım olmadı. Belki de mühendisliğimin avantajı burada ortaya çıkıyor. Geçimimi müzikten sağlamadığım için, eserleri özgürce icra ediyorum.”


ODTÜ inşaat mühendisliği bölümü mezunu Görkem Aygün. Ankara’da dünyaya gelmiş olsa da aslen, usta ozan Şekip Şahadoğru’nun doğduğu topraklardan, yani Çorum’dan.

Birkaç ay evvel çıkardığı Menekşe albümü ile tanıdığımız Aygün’e halk müziği serüveninin nasıl başladığını soruyoruz…

“Babamın bir kaset çekmecesi vardı. Ben onlarla başladım türküleri dinlemeye; muhabbet serisiyle. Arif Sağ, Muhlis Akarsu, Musa Eroğlu, Yavuz Top gibi büyük ustaları dinledikçe daha derinlere indim, kendimden çok fazla şeyler buldum, çok fazla şey öğrendim. Televizyonda kadınların bağlama çaldığını görüyordum ve çok hoşuma gidiyordu. Özlem Özdil ve Güler Duman’dan bu anlamda çok etkilendim. Lise dönemlerinde bağlama çalmayı öğrenmek adına Musa Eroğlu müzik merkezinde aynı zamanda nota, solfej ve repertuvar dersleri aldım. Türkülerle yolculuğum böyle başladı diyebilirim. Çok doğru yerden başladığımı düşünüyorum.”

Lise yıllarından itibaren aldığı müzik eğitimi ile üniversitede kendini müzikal yönden geliştirmenin fırsatını yakaladığını belirten genç yetenek, mühendisliği ve müziği bir arada devam ettiriyor.

RÖPORTAJIN TAMAMI

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
“Bu Muhabbet Bitmez” İş Sanat’ta
Merdan Güven
göktürk sarvazlar

Yanıt Ver

*