Son dönemde kabak kemane çalımı ile usta müzisyenlerin ilgisini çekmeye başlayan 11 yaşındaki Eren Yavuz, bağlamadan cümbüşe pek çok sazı çalabiliyor. Henüz müzik yolunun çok başında olan Eren, yaşıtlarına da çok geç kalmadan bir enstrüman çalmaya başlamalarını tavsiye ediyor.


Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan Mehmet ve Serap Yavuz çiftinin 11 yaşındaki oğulları Eren, müzik dünyasının yetenekli çocukları arasında sıra dışı bir portre çiziyor. Onu farklı kılan; dört yaşında cura ile başladığı ve bağlama ile devam ettiği enstrüman çalma macerasında, ud, cümbüş, sazbüş, gitar, keman, kabak kemane ve ritim sazı gibi değişik enstrümanları çalabilmesi. Ama kendisine sorarsanız, onu diğerlerinden farklı kılan hiçbir özelliği yok; “sadece müziğe büyük bir aşk ile bakıyorum ve hissederek çalıp söylemeye çalışıyorum’’ diyor. Sanatçılığa giden yolun belki de ilk kuralı kabul edebileceğimiz mütevazılığı şimdiden kavramış görünüyor bu genç müzisyen.

Eren’in müziğe ilgisi ve yeteneğinin keşfi, babasının evde bağlama dersleri aldığı döneme denk geliyor. Bunun üzerine baba Mehmet Yavuz, henüz dört yaşında olan oğluna bir cura alıyor. Henüz çok küçük olduğu ve okuma yazma bilmediği için herhangi bir kursa gidip, müzik eğitim alamıyor ama altı yaşına kadar, evde ne duyduysa ve babasından ne dinlediyse çalmaya çalışıyor. İlkokula başlar başlamaz da hemen bir bağlama kursuna yolluyor ailesi.

Eren, daha kursun birinci yılında, kurs aldığı yerin bir programında sahne alıyor. İlk sahne performansı henüz 6 yaşında iken gerçekleşen Eren, şu an 6. sınıf öğrencisi ve her yıl sonunda, okuduğu okulun yıl sonu programlarında sahne alıyor.

Tamamı Türkü Life 35’inci sayıda

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Ünlü Klarnet sanatçısı yaşamını yitirdi
Hüseyin Uğurlu
Türkü ile gelen birincilik
Türkü ile gelen birincilik..

Yanıt Ver

*