Anatomik yapı olarak kopuzun aynısı olan Oğur sazı 25 perdeye sahiptir ve klavyesinde gürgen ağacı kullanılmaktadır. Gövde ebatları istenilen akorda göre değişiklik gösterebilmektedir. Teller, isteğe bağlı olarak tümü naylon veya metal ya da üçü naylon üçü metal olacak şekilde yerleştirilebilmektedir. Karar sesi olarak alttan ikinci tel kabul edilmektedir. Teller, istenilen akorda göre değişiklik göstermektedir. Notalama sistemi olarak klasik gitarın notalama sistemine göre belirlenmiştir.

Erkan Oğur’un tasarladığı ve kendi soy ismini verdiği Oğur sazı, ilk olarak 1992 yılında , enstrüman yapımcısı Kemal Eroğlu tarafından imal edilmiştir. Oğur sazı birçok enstrümandan esinlenilerek ortaya çıkan bir çalgı aleti olmuştur. Mızrapsız çalıma uygun olan Oğur sazı, dört parmağın kullanıldığı arpej tekniği ile icra edilmektedir. Bu teknik sayesinde kendine has bir tınısı vardır fakat arpej tekniğinin yanı sıra, melodi çalımına da olanak sağlamaktadır. Arpej tekniğine uygun olduğu için, solo bir çalgı olarak kendini gösterse de, eşlik çalgısı olarak da kullanılmaktadır. Oğur sazının gövdesi bağlama formunda, sapı kısa sap bağlama ile eşit, telleri ise klasik gitardaki yerleştirme sistemi gibi tekli yerleştirilmiş şekildedir. Tellerin tekli biçimde yerleştirilmesinden dolayı kalın bir sapa sahiptir ve diğer bağlama türlerinden bu yönüyle de ayrılmaktadır. Bu ayrımlar sayesinde zengin bir armonik icra olanağı vardır ve kendine özgü sesiyle orkestralarda kendine yer edinmiştir. 

İlk imal edilişinde altı telli olarak yapılan Oğur sazının daha sonradan tel sayısında artırıma gidilmiş; sekiz, dokuz ve on üç telli Oğur sazları da imal edilmiştir. Tel sayısı arttığı için sapın biraz daha kalın olmasından başka altı telli Oğur sazından farkı yoktur. On üç telli Oğur sazında ise teller ikişerli, en alt tel üçerli olacak şekilde yerleştirilmiştir. Tel ve tını dışında başka bir farklılığı yoktur.    

Birçok enstrümanın icra ve fiziksel özelliğini barındıran, kopuzun perde yapısını alan ve tel sayılarında değişikliğe gidilebilen Oğur sazı tüm dünya müziklerini icra edebilecek bir enstrümandır. Konserlerde, albüm kayıtlarında, film-dizi müziklerinde çeşitli sanatçılar tarafından kullanılmıştır. 

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
ÇAM DÜDÜĞÜ
zurna
ÇİFTE

Yanıt Ver

*