Genel olarak Denizli’nin Acıpayam, Beyağaç, Çameli, Kale, Tavas İlçeleri ve köylerinde imal edilen nefesli bir enstrümandır. Çam düdüğü yapımı sırasında uygun bir bıçak olması yeterlidir. Yapımı için başka bir alete ihtiyaç duyulmaz. 


Diğer adı gizli düdük olarak geçmektedir. Çobanlık yaşamına bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Genel olarak çalım tekniği ve yapısı itibariyle, sipsi enstrümanına benzese de, bu enstrümandan farklıdır. Teke yöresinde sıklıkla kullanılan üçtelli bağlama, cura, kabak kemane gibi diğer enstrümanlar ile uyum sağladığından Nefesli halk sazlarımız arasında gösterilebilir.   

Çam düdüğüne, gizli düdük denmesinin nedeni ise, orman içinde tepenin bir tarafında çalındığında, bu tepenin diğer tarafından duyulmamasıdır.

Çam düdüğü iki bölümden oluşur. Birinci bölüm, teke yöresinde kargı adı verilen kamıştan yapılmaktadır. Kamışın ön yüzünde beş ve arka yüzünde bir delik bulunur. Toplam uzunluğu 25-30 cm aralığındadır. İkinci bölüm ise bu kamışın üzerine takılan Çam ağacının ince dalının kabuğudur. Bu kabuk bölüme sipsi de denmektedir. Çam ağacından yapılan bölüm için, sadece ilkbaharda yeni sürgün dallar kullanılmaktadır. Uygun ölçülerde kesilen çam sürgünü, enine kesilir ve düzgün bir zeminde bu bölüme, bıçakla uygun sertlikte, kabuk parçalanmadan vurularak, dövme işlemi yapılır. Bu sayede kabuk ağaçtan sıyrılarak alınır. Islatılır ve başparmak ve işaret parmağı ile ağız kısmına baskı uygulanarak uygun şekle getirilir ve kargı (kamış) ucuna takılır. 

Bu enstrüman üzerinde çam dalının kabuğu zamanla kuruduğundan belirli aralıklarda değişmesi gerekmektedir. Ülkemizde teke bölgesine özgü bir enstrüman olup. Çobanlık yaşamının bitmesi sebebiyle, yapan ve çalan kişi sayısı azalmıştır.

Çam düdüğünü imal eden ve en güzel şekilde icra eden Hayri Dev, bu kültürü en iyi şekilde yaşattığı ve sahip çıktığı gerekçesi ile Unesco tarafından 2008 yılında yaşayan insan hazinesi olarak seçilmiştir. Şimdilerde Çam düdüğü yapma geleneğini ise oğlu Bayram Dev devam ettirmektedir.

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Müzik Aletleri: Kopuz
OĞUR SAZI
KABAK KEMANE

Yanıt Ver

*