Uzun süren hazırlık döneminin ardından, Haziran ayında ilk albümü “Mazhar oldu” ile dinleyicilerinin karşısına çıkan Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Ses Sanatçısı Nahide Saygün Akkal, o davudi sesiyle adeta büyülüyor.


Nahide Saygün Akkal. Türkü söylerken kıpkırmızı olurdu. Çoğu zaman kapıların arkasında söyler, ortaya çıkmaya cesaret edemezdi. O kız büyüdü, o kapıların arkasından çıktı ve sahnelerin tozunu atmaya başladı.

Ondaki davudi sesi keşfeden, türküleri kendine güvenerek okumasını, hatta okulda düzenlenen bir halk müziği yarışmasına ısrarla katılmasını sağlayan, ortaokul öğretmeni oldu. O yarışmada birinci oldu Nahide. Bu birincilik ve öğretmeninin gayreti ile özgüveni yerine geldi.

O özgüvenle üniversite yıllarında Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde bir yarışmaya daha katıldı. O davudi sesiyle yarışmada, ‘mikrofonsuz solo ses’ dalında üniversitelerarası Türkiye birinciliğini kazandı. Pek çok üniversiteden öğrencinin katıldığı bu yarışmayı kazanmak, kendi deyişiyle ona bugünlerini getirdi. O günden sonra hayatı türkülerle yaşadı, hep türkü okudu. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünde eğitimini tamamlayan Nahide Saygün Akkal, halen Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Ses Sanatçısı olarak halk kültürüne hizmete devam ediyor. Halk müziğinde gelenekselci olduğunu sık sık vurgulayan Akkal ile albümü ‘Mazhar Oldu’yu ve geleceğe dair projelerini konuştuk.

YAZININ TAMAMI BURADA

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
ayın konuğu resul dindar
2 nci sayıda Ayın konuğu Resul Dindar
göktürk sarvazlar
Necati Aslan

Yanıt Ver

*