TRT ANKARA RADYOSU MÜDÜRÜ


Ömrü türkülerin hikayelerinin peşinde geçti. Bu, onun için bir sevdaydı. Mardin’den Muğla’ya Anadolu’yu şehir şehir gezdi, hikayesi olan türküleri aradı. TRT Erzurum Radyosundaki programlarında uzun yıllar hikayesi olan türküleri yayınladı. Radyodaki görevi esnasında, bir yandan da Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü-Halk Bilimi Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. Doktora tezi, -evet, doğru tahmin ettiniz- türkülerin hikayesi üzerineydi. Sonra tezini “Türküler Dile Geldi” adıyla kitaplaştırdı. Tez hocası Prof. Dr. Dilaver Düzgün, ödüle layık görülen bu kitabı için aşağıdaki satırları yazdı:

“Bir milletin türkülerini yapanlar, kanunlarını yapanlardan daha güçlüdür. Bu eser, türkülerin ihmal edilen yönlerini, onlardaki şiiri, hikâyeyi, müziği, konusu ve içyapısıyla derinlemesine irdeleyen en kapsamlı eserlerden birisi olması ve bol miktarda malzemeyi geniş kitlelere sunması bakımından da büyük bir değer taşımaktadır.”

Durmadı. İlk kitabının ardından türküler üzerine ikinci eseri “On Bin Yılın Türküsü” geldi. Kitabının giriş bölümünde amacını şöyle özetliyordu: “Türk halk türkülerinin kaynağı meselesine yeni bir bakış açısı, yeni bir yaklaşım getirmek; türkülerin tarihsel süreçte nasıl bir seyir izlediğini araştırmak ve halk türkülerinin karşılaştırmalı çalışmalarına zemin hazırlamak.”

Röportajın Tamamı

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Hastane Önünde İncir Ağacı
Halk Müziği sanatçıları artık Çuvaldızı kendine batırmalı…
ÖĞRETMEN BİR SANATÇI ŞENTÜRK DÜNDAR

Yanıt Ver

*