“Amacımız, sanatla insanı bütünleştirmek!”


“Bu dünyadan bir bağlama çalmadan göçmeyeceğim” diyorsanız, hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz ve size bu işi aşkla öğretmeyi misyon edinmiş bir yer biliyoruz. Geçen yıl Ankara’da kurulan ve bağlamanın yanı sıra gitar, keman, piyano, mey, zurna, kaval, ud, şan derslerinin de verildiği Asya Sanat Merkezi; kısa geçmişine karşın hayata geçirdiği ve güzel projelere imza atan Türk Halk Müziği korosuyla da dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

İnsanlık tarihinde dilden önce müziğin ortaya çıktığı ve bunun da geçmişinin yaklaşık 50 bin yıl geriye gittiği kaydediliyor. Şurası bir gerçek ki insanın müzikle ilişkisi daha anne karnında iken başlıyor. Araştırmalar, bebeklerde işitme duyusunun, görme duyusundan daha önce oluştuğunu gösteriyor. Müzik eğitiminin ise doğumdan, hatta kimi bilim insanlarına göre doğum öncesinden itibaren çocuk beyninin gelişimine yardım ettiği düşünülüyor.

Bu gerçeklere rağmen ne yazık ki pek çoğumuzun hayatı, çoktan seçmeli sınavlarda siyah kurşun kalemlerle yuvarlak doldurduğumuz bir eğitim sistemiyle yoğruldu. Peki, ya müzik? Ya da şöyle soralım; “Bir toplum için müzik eğitimi neden önemlidir?” Kim bilir, belki de hepimiz için en can alıcı soru budur…

“İnsan, müziğe sahip olmakla, kalbini ıslah eder.” diyor Çinli düşünür Konfüçyüs.

Ya ‘Bozkırın Tezenesi’ Neşet Ertaş ne diyordu: “Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma, yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur.”

Belki de en can alıcı sorunun en can alıcı cevabı budur…

Ünlü Macar müzik eğitimcisi Kodaly, bir söyleşisinde, şöyle diyordu: “Eskiden çocuğun müzik eğitimi, doğumundan dokuz ay önce başlamalı, diye düşünürdüm. Şimdi aynı düşüncede değilim. Çocukların müzik eğitimi, annenin doğumundan dokuz ay önce başlamalı.”

Kodaly’e göre, daha iyi ve daha mutlu bir insan olmak için herkes müzik eğitiminden geçmeliydi.

Tüm bunlardan anladığımız şu; müziğin, iyi insan olmakla çok yakın bir alakası var.

Asya Sanat Merkezi kurucularından Gamze Kahyaoğlu Doğan da buna işaret ediyor: “Amacımız, sanatla insanı bütünleştirmek! Çünkü bu hayat yolu, sanatla ve insanın sevdikleri ile güzel… Biz, ikisini birleştirmek için çalışıyoruz. Sanatı sevdirmeyi, sonra da insanları koşulsuz şartsız sevmeyi hatırlatabilmeyi amaçlıyoruz. Çünkü sevgi ile iyi olacağız, sevgi ile öğreneceğiz, öğreteceğiz ve sevgi ile yol alacağız. Bu hayatta başka şansımız yok…”

PAYLAŞ
İLGİLİ YAZILAR
Sabahat Akkiraz ve dostları
Yeni Android uygulama yayınlandı
ayın konuğu resul dindar
2 nci sayıda Ayın konuğu Resul Dindar

Yanıt Ver

*